Derekegyházi Napköziotthonos Óvoda

Óvodánk egy helyi műemlék jellegű épületben működik már sok évtizede.

Az épület felújítása, karbantartása igen nagy erőfeszítéseket követel úgy a fenntartótól, mint tőlünk és a mi kis alapítványunktól. Tavaly végre sikerült egy jelentősebb összeget erre fordítani, amit pályázaton nyert az önkormányzat. Belső helyiségek felújítására illetve csoportszobai bútorok vásárlására költöttük ezt az összeget.

Néhány éve sikerült a tornatermet is felújítanunk és most már elmondhatjuk, hogy egészséges, tiszta, jól felszerelt tornateremben mozoghatnak gyermekeink.

Játszó udvarunk nagy, füves-fás területen fekszik. 2000-ben lakossági összefogással, alapítványi támogatással jó minőségű, nagyon esztétikus fa-játszóteret létesítettünk, ami nagy fájdalmunkra az idők folyamán tönkrement, elkorhadt. Pedig évente minden nyáron megpróbálkoztunk a felújításával (szülői segítséggel), de sajnos az önerő kevésnek bizonyult, külső segítséget pedig nem kaptunk. A közelmúltban ígéretet kaptunk a fenntartónktól a játszó udvarunk felújítására.

Jelenleg az óvodai gyermek létszám 43 fő. Tompahátról a gyerekeket felnőtt kíséri az autóbuszon reggel és délután.
Vegyes életkorú csoportokat alakítottunk ki már több mint 15 éve, mert valljuk, hogy ez a szervezeti forma biztosítja leginkább a gyermekek számára a közvetlen, családias légkört. Előnye még, hogy a testvéreket nem kell szétválasztani, s a gyerekekkel együtt úgy élünk, mint egy „nagy család”. Két óvodai és egy bölcsődei csoportunk van.

Nevelési programunkat is ennek megfelelően dolgoztuk ki, figyelembe véve a helyi adottságokat, sajátosságokat. Nevelő munkánk legfontosabb alappillére a JÁTÉK, a játékba integrált tanulás. Tervszerű, kötetlen formában foglalkozunk a gyerekekkel, szem előtt tartva az egyéni bánásmód elvét.
Intézményünk integrált- tehát helye van közöttünk a sajátos nevelési igényű gyermekeknek is. Ezeknek a gyerekeknek a gyógypedagógiai, logopédiai ill. speciális ellátása megoldott- a Szentesi Pedagógiai Szakszolgálat közreműködésével.
Programunkban kiemelt jelentősége van a mozgásfejlesztésnek. A rászoruló gyermekek Alapozó- ill. Ayres terápiában is részesülnek.